Kategorie

Kamami.pl - oficjalny dystrybutor Raspberry Pi

Nowe produkty


AVT3054/1 A Zobacz większe

AVT3054/1 A

MULTIODBIORNIK ELF-VLF - ODBIORNIK WERSJA I-a, I-b - PŁYTKA DRUKOWANA

Więcej szczegółów

ID: 208504

6,00 zł brutto (23% VAT)
4,88 zł netto

Dodaj do listy życzeń

Więcej informacji

MULTIODBIORNIK ELF-VLF - ODBIORNIK WERSJA I-a, I-b - PŁYTKA DRUKOWANA
Producent: AVT

Odbiornik ELF-VLF, a właściwie zestaw odbiorników, umożliwia odbiór tajemniczych sygnałów radiowych o skrajnie niskich częstotliwościach. Możliwa jest obserwacja sygnałów komunikacji z okrętami podwodnymi oraz tzw. rezonansu Schumanna.
Możliwe jest to tylko w warunkach pozamiejskich (np. w trakcie wycieczek), a to ze względu na duży poziom zakłóceń przemysłowych w miastach. W mieście opisane układy mogą służyć np. do obserwacji burz oraz poziomu zakłóceń przemysłowych. Takie ich zastosowanie także może być bardzo interesujące. Wiele informacji na temat odbioru fal elektromagnetycznych o bardzo niskich częstotliwościach, poniżej 30kHz, a także o antenach stosowanych do tego typu odbiorników, zamieszczono w artykule 'Odbiór fal radiowych ELF-VLF'.
Projekt prezentuje cztery odbiorniki, przeznaczone do odbioru sygnałów radiowych (fal elektromagnetycznych) w zakresie od 3Hz do 30kHz, a więc obejmującym pasma: ELF, SLF, ULF i VLF. Pierwszy z odbiorników (I) współpracuje z anteną drutowĄ, reagującą na składową elektryczną pola elektromagnetycznego. Wykonano go w dwóch wersjach układowych (I-a i I-b). Trzeci i czwarty przeznaczony jest do współpracy z anteną pętlowĄ, reagującą na składowĄ magnetyczną pola elektromagnetycznego. W artykule dodatkowo opisany jest też układ wytwarzający symetryczne napięcie zasilania oraz układy poprawiające komfort pracy przez zwiększenie odporności na sygnały niepożĄdane: dwa filtry dolnoprzepustowe o paśmie odpowiednio 200Hz i 20kHz, filtr pasmowo-zaporowy, redukujący poziom przydźwięku sieciowego o częstotliwości 50Hz oraz układ optoizolatora sygnałów m.cz. Opisane układy nie wymagają strojenia ani uruchamiania, dzięki czemu może wykonać je nawet początkujący elektronik. DużĄ zaletą tych układów jest niski koszt ich wykonania.

Uwaga: projekt został podzielony na 6 części:

  • AVT3054 /1-Odbiornik przeznaczony do współpracy z anteną elektryczną (wersja I-a oraz I-b)
  • AVT3054 /2-Odbiornik współpracujący z anteną magnetyczną I
  • AVT3054 /3-Odbiornik współpracujący z anteną magnetyczną II
  • AVT3054 /4-Układ symetryzacji zasilania
  • AVT3054 /5-Moduł filtrów
  • AVT3054 /6-Układ optoizolacji sygnałów audio

AVT3054/1
Odbiornik można wykonać w dwóch wersjach układowych (I-a oraz I-b), różniących się zastosowanymi rozwiązaniami oraz wynikającymi z nich parametrami użytkowymi. Odbiornik w drugiej wersji lepiej radzi sobie podczas słonecznej i wietrznej pogody, lecz jest mniej odporny na zakłócenia przemysłowe. Obie wersje odbiornika wykorzystują popularny układ scalony TL072, zawierający dwa niezależne wzmacniacze operacyjne.
Do podłączenia anteny do odbiornika, reagującego na składowĄ elektryczną pola elektromagnetycznego, nie należy używać kabli koncentrycznych, gdyż działają jak dzielnik pojemnościowy napięcia. Podczas burz należy odłączać wejście odbiornika od anteny, a samą antenę bez względnie uziemić.

W zestawie płytka drukowana AVT3054/1 oraz dokumentacja.

Dokładny opis w EdW3/13 lub


Materiały dodatkowe:

Artykuł 'Odbiór fal radiowych ELF-VLF' z czasopisma Elektronika Dla Wszystkich 10/2011Producent