MY-ZB010C-P UART to ZigBee Module
The MY-ZB010C is an industrial UART to ZigBee module designed by MYIR for applications which require low cost, low power, high reliability and far distance wireless communication network. It is a ZigBee/IEEE 802.15.4 compliant solution operating within the 2.4GHz ISM band. The module offers AT command line to configure parameters and implement point-to-point, peer-to-peer, point-to-multipoint, and mesh network topologies. It also has fixed time AD acquisition, IO acquisition, IO level pass-through control, PWM output and more other functions to make it an ideal communication module for applied fields like smart home, smart energy, remote monitoring, medical monitoring, warehouse environment monitoring and building automation.
MY-ZB010C-S ZigBee Module |
MY-ZB010C-P ZigBee Module |
Features
| Item | MY-ZB010C-S | MY-ZB010C-P | |
| Network Protocol | IEEE 802.15.4 ZigBee Pro (ZigBee 2007) | ||
| Frequency Channel | ISM 2.4GHz band, Channel 11-26 | ||
| Network Topologies | Peer-to-peer, point-to-multipoint, Mesh | ||
| Over-the-air data rate | 250Kbps | ||
| Actual usable data rate | 29.6Kbps | ||
| Transmit Power | 2.5dBm | 22dBm | |
| Receiver Sensitivity | -95dBm | -100dBm | |
| Antenna | Integral antenna | uFl connector | |
| UART Interface | Baud rate: 4800, 9600, 19200, 38400, 76800, 115200 Data bit: 5, 6, 7, 8 Parity bit: none, odd, even Stop bit: 1, 2 Flow control: none, hardware Voltage: 3.3V, TTL | ||
| Footprint | Stamp hole | ||
| Recommended voltage | DC 3.3V | ||
| Operating voltage | 2.0V ~ 3.6V | ||
| Current | Operating Current (Transmit) | 15.3mA | 175mA |
| Operating Current (Receive) | 17mA | 22mA | |
| Power-down Current | 8mA | 10mA | |
| AD | Accuracy | 10 bit | |
| Reference voltage | DC 2.47V | ||
| Input voltage range | 0V ~ 2.47V | ||
| PWM | Output Maximum Frequency | 10KHz | |
| Output Minimum Frequency | 5Hz | ||
| Temperature | Operating Temp. | -40°C to +85°C. | |
| Storage Temp. | -40°C to +125°C. | ||
| Soldering Temp. | 280°C to +320°C. | ||
| Dimensions | 30mm (L) x 16mm (W) x 3mm (W) | ||