Kategorie

Kamami.pl - oficjalny dystrybutor Raspberry Pi

Nowe produkty


Programowanie sterowników PLC Zobacz większe

Programowanie sterowników PLC

Tadeusz Legierski, Janusz Wyrwał, Jerzy Kasprzyk, Janusz Hajda

Więcej szczegółów

ID: 178019

Dodaj do listy życzeń

Więcej informacji

O książce

Sterowniki programowalne PLC są coraz szerzej stosowane do sterowania maszyn, urzadzeń i procesów przemysłowych. Wiąże się z tym wzrost popytu na literaturę o tematyce związanej z ich programowaniem. W książce "Programowanie sterowników PLC" zostały przedstawione podstawy, zasady i przykłady programowania sterowników PLC.


Podstawy omówiono w oparciu o międzynarodową normę IEC 1131-3 dotyczącą języków programowania sterowników programowalnych. Ze względu na to, że większość spotykanych narzędzi programowania (a także instrukcji) napisana została w języku angielskim, w celu ułatwienia odniesienia się do nich, dla większości używanych pojęć czy określeń podano także ich angielskie odpowiedniki.

Zasady programowania opracowano na podstawie bogatego doświadczenia autorów w zakresie dydaktyki oraz projektowania i uruchamiania systemów sterowania we współpracy ze znanymi firmami zajmującymi sie automatyką przemysłową. Zasday te omawia sie prezentując oprogramowanie dla wybranych sterowników z popularnych serii.

Przykłady obejmują zarówno proste zadania sterowania logicznego jak i zadania sterowania w układach regulacji z wykorzystaniem algorytmu PID oraz sekwencyjnego sterowania procesami wsadowymi. Omawiane przykłady są sprawdzone w dydaktyce jak i w zastosowaniach praktycznych.

Spis treści
  • wprowadzenie i podstawy
  • programowanie sterowników PLC
  • sprzęt sterowników PLC
  • język LD dla sterowników GE FANUC serii 90-30
  • język LD dla sterowników serii SLC 500 firmy ALLEN-BRADLEY
  • język LD sterowników AEG Schneider Modicon
  • język listy instrukcji dla sterowników Simatic S5
  • programy przykładowe
Dodatek A. Definicje wybranych pojęć według normy IEC 1131-3
Dodatek B. Dobór optymalnych nastaw dla regulatora PID
Dodatek C. Oznaczenie punktów automatyki