The VNH2SP30 is an improved version of the VNH3SP30 motor driver, featuring current sensing, increased drive capability, and a higher maximum PWM frequency of 20 kHz.
| VNH3SP30 | VNH2SP30 | |
|---|---|---|
| Operating supply voltage (Vcc) | 5.5 – 36 V* | 5.5 – 16 V |
| Maximum current rating | 30 A | 30 A |
| MOSFET on-resistance (per leg) | 34 mΩ | 19 mΩ |
| Maximum PWM frequency | 10 kHz | 20 kHz |
| Current sense | none | approximately 0.13 V/A |
| Over-voltage shutoff | 36 V* | 16 V minimum (19 V typical) |
| Time to overheat at 20 A** | 8 seconds | 35 seconds |
| Time to overheat at 15 A** | 30 seconds | 150 seconds |
| Current for infinite run time** | 9 A | 14 A |
*Manufacturer specification. In our experience, shoot-through currents make PWM operation impractical above 16 V.
**Typical results using Pololu motor driver carrier with 100% duty cycle at room temperature.
The motor drivers have maximum current ratings of 30 A continuous. However, the chips by themselves will overheat at lower currents (see table above for an example set of values). The actual current you can deliver will depend on how well you can keep the motor driver cool. Good air flow and a heat sink will allow the chip to operate at currents closer to its maximum rating without overheating.
Many motor controllers or speed controllers can have peak current ratings that are substantially higher than the continuous current rating; this is not the case with these motor drivers, which have a 30 A continuous rating and a over-current protection that can kick in as low as 30 A (45 A typical). Therefore, the stall current of your motor should not be more than 30 A. (Even if you expect to run at a much lower average current, the motor can still draw high currents when it is starting or if you use low duty cycle PWM to keep the average current down.)
Automotive fully integrated H-bridge motor driver, MultiPowerSO-30, STM, RoHS
Brak towaru
Brak towaru
Przewody niebieskie 10szt. męsko-żeńskie Pololu Premium Jumper Wire 6" 15cm