• Obecnie brak na stanie
AVT3054/5 A
search
  • AVT3054/5 A
ID: 208508

MULTIODBIORNIK ELF-VLF - MODUŁ FILTRÓW - PŁYTKA DRUKOWANA

Wycofany
 

Wysyłka od 50 zł gratis

darmowa wysyłka paczkomatem na terenie Polski dla wszystkich zamówień powyżej 50 PLN

 

Wysyłka tego samego dnia

Jeśli Twoja wpłata zostanie zaksięgowana na naszym koncie do godz. 11:00

 

14 dni na zwrot

Każdy konsument może zwrócić zakupiony towar w ciągu 14 dni bez zbędnych pytań

MULTIODBIORNIK ELF-VLF - MODUŁ FILTRÓW - PŁYTKA DRUKOWANA

Producent: AVT

Odbiornik ELF-VLF, a właściwie zestaw odbiorników, umożliwia odbiór tajemniczych sygnałów radiowych o skrajnie niskich częstotliwościach. Możliwa jest obserwacja sygnałów komunikacji z okrętami podwodnymi oraz tzw. rezonansu Schumanna.
Możliwe jest to tylko w warunkach pozamiejskich (np. w trakcie wycieczek), a to ze względu na duży poziom zakłóceń przemysłowych w miastach. W mieście opisane układy mogą służyć np. do obserwacji burz oraz poziomu zakłóceń przemysłowych. Takie ich zastosowanie także może być bardzo interesujące. Wiele informacji na temat odbioru fal elektromagnetycznych o bardzo niskich częstotliwościach, poniżej 30kHz, a także o antenach stosowanych do tego typu odbiorników, zamieszczono w artykule 'Odbiór fal radiowych ELF-VLF'.
Projekt prezentuje cztery odbiorniki, przeznaczone do odbioru sygnałów radiowych (fal elektromagnetycznych) w zakresie od 3Hz do 30kHz, a więc obejmującym pasma: ELF, SLF, ULF i VLF. Pierwszy z odbiorników (I) współpracuje z anteną drutowĄ, reagującą na składowĄ elektryczną pola elektromagnetycznego. Wykonano go w dwóch wersjach układowych (I-a i I-b). Trzeci i czwarty przeznaczony jest do współpracy z anteną pętlowĄ, reagującą na składowĄ magnetyczną pola elektromagnetycznego. W artykule dodatkowo opisany jest też układ wytwarzający symetryczne napięcie zasilania oraz układy poprawiające komfort pracy przez zwiększenie odporności na sygnały niepożĄdane: dwa filtry dolnoprzepustowe o paśmie odpowiednio 200Hz i 20kHz, filtr pasmowo-zaporowy, redukujący poziom przydźwięku sieciowego o częstotliwości 50Hz oraz układ optoizolatora sygnałów m.cz. Opisane układy nie wymagają strojenia ani uruchamiania, dzięki czemu może wykonać je nawet początkujący elektronik. DużĄ zaletą tych układów jest niski koszt ich wykonania.

Uwaga: projekt został podzielony na 6 części:

  • AVT3054 /1-Odbiornik przeznaczony do współpracy z anteną elektryczną (wersja I-a oraz I-b)
  • AVT3054 /2-Odbiornik współpracujący z anteną magnetyczną I
  • AVT3054 /3-Odbiornik współpracujący z anteną magnetyczną II
  • AVT3054 /4-Układ symetryzacji zasilania
  • AVT3054 /5-Moduł filtrów
  • AVT3054 /6-Układ optoizolacji sygnałów audio

AVT3054/5
Zadaniem filtrów dolnoprzepustowych jest ograniczenie pasma odbieranego sygnału, który jest następnie przetwarzany przez kartę dźwiękowĄ komputera. Natomiast zadaniem filtru typu 'notch' (czyli bardzo wĄskiego filtru pasmowozaporowego) jest eliminacja sygnałów o częstotliwości 50Hz. Sygnał o częstotliwości 50Hz, czyli tzw. przydźwięk sieciowy, jest najsilniejszym sygnałem, jaki występuje podczas obserwacji widma ELF. I najczęściej to właśnie jego wysoki poziom skutecznie ogranicza możliwość obserwacji słabych sygnałów w tym pasmie. Wymienione układy filtrów zostały zaprojektowane z użyciem popularnego układu scalonego TL074, zawierającego cztery niskoszumne wzmacniacze operacyjne w jednej obudowie.

W zestawie płytka drukowana AVT3054/5 oraz dokumentacja.

Dokładny opis w EdW3/13 lub


Materiały dodatkowe:

Artykuł 'Odbiór fal radiowych ELF-VLF' z czasopisma Elektronika Dla Wszystkich 10/2011


208508

Produkty z tej samej kategorii (16)