Motor with a diameter of 37 mm and a length of 76.5 mm, with a gearbox of 6.3:1, a working voltage of 12 V, a current consumption from 1.1 A to 6 A, a speed of 2300 RPM and a maximum torque of 2.1 kg*cm. JGB37-550
Motor 37 mm in diameter and 76.5 mm long, equipped with a 6.3:1 metal gearbox with a "D" shaped shaft 6 mm in diameter and approx. 15 mm long. The recommended operating voltage of the motor is 12 V and at this voltage it reaches a speed of 2300 RPM and a maximum torque of 2.1 kg*cm, consuming a current from 1.1 A to 6 A.
Data sheet
Adapter that allows you to easily mount the wheels on a motor with a shaft diameter of 6 mm using screws size 4-40. The hub fits both round and D-shaped shafts. Pololu 1083
No product available!
Pololu Universal Aluminum Mounting Hub for 6mm Shaft, M3 Holes (2-Pack)
No product available!
This two-part aluminum assembly mounts directly to 6 mm diameter motor output shafts like those on our 37D mm gearmotors and allows you to drive most scooter, skateboard, inline skate, and other common wheels that are compatible with popular 608 ball bearings.
Motor with 37 mm diameter and 57 mm length, 131:1 metal gear, 24 V operating voltage, 0,1 A to 3 A power consumption, 79 RPM speed and 47 maximum torque. Pololu 4686
Motor with 37 mm diameter and 57 mm length, 150:1 metal gear, 24 V operating voltage, 0,1 A to 3 A power consumption, 68 RPM speed and 56 maximum torque. Pololu 4687
Motor with 37 mm diameter and 47 mm length, 24 V operating voltage, 0,1 A to 3 A power consumption, 10000 RPM speed, 0,55 maximum torque and 64 CPR encoder. Pololu 4690
Motor with 37 mm diameter and 65 mm length, 6,3:1 metal gear, 24 V operating voltage, 0,1 A to 3 A power consumption, 1600 RPM speed, 3,5 maximum torque and 64 CPR encoder. Pololu 4698
Motor with 37 mm diameter and 65 mm length, 10:1 metal gear, 24 V operating voltage, 0,1 A to 3 A power consumption, 1000 RPM speed, 5,5 maximum torque and 64 CPR encoder. Pololu 4699
Motor with 37 mm diameter and 68 mm length, 19:1 metal gear, 24 V operating voltage, 0,1 A to 3 A power consumption, 530 RPM speed, 9,5 maximum torque and 64 CPR encoder. Pololu 4691
Motor with 37 mm diameter and 68 mm length, 30:1 metal gear, 24 V operating voltage, 0,1 A to 3 A power consumption, 330 RPM speed, 15 maximum torque and 64 CPR encoder. Pololu 4692
Motor with 37 mm diameter and 70 mm length, 50:1 metal gear, 24 V operating voltage, 0,1 A to 3 A power consumption, 200 RPM speed, 23 maximum torque and 64 CPR encoder. Pololu 4693
Motor with 37 mm diameter and 70 mm length, 70:1 metal gear, 24 V operating voltage, 0,1 A to 3 A power consumption, 140 RPM speed, 31 maximum torque and 64 CPR encoder. Pololu 4694
Motor with 37 mm diameter and 73 mm length, 100:1 metal gear, 24 V operating voltage, 0,1 A to 3 A power consumption, 100 RPM speed, 39 maximum torque and 64 CPR encoder. Pololu 4695
Motor with 37 mm diameter and 73 mm length, 131:1 metal gear, 24 V operating voltage, 0,1 A to 3 A power consumption, 79 RPM speed, 47 maximum torque and 64 CPR encoder. Pololu 4696
Motor with 37 mm diameter and 73 mm length, 150:1 metal gear, 24 V operating voltage, 0,1 A to 3 A power consumption, 68 RPM speed, 56 maximum torque and 64 CPR encoder. Pololu 4697
Motor with a diameter of 37 mm and a length of 76.5 mm, with a gearbox of 10:1, a working voltage of 12 V, a current consumption from 1.1 A to 6 A, a speed of 1450 RPM and a maximum torque of 3.4 kg*cm. JGB37-550
Motor with a diameter of 37 mm and a length of 76.5 mm, with a gearbox of 19:1, a working voltage of 12 V, a current consumption from 1.1 A to 6 A, a speed of 770 RPM and a maximum torque of 6.3 kg*cm. JGB37-550