Motor with a diameter of 37 mm and a length of 76.5 mm, with a gearbox of 30:1, a working voltage of 12 V, a current consumption from 1.1 A to 6 A, a speed of 480 RPM and a maximum torque of 10 kg*cm. JGB37-550
Motor 37 mm in diameter and 76.5 mm long, equipped with a 30:1 metal gearbox with a "D" shaped shaft 6 mm in diameter and approx. 15 mm long. The recommended operating voltage of the motor is 12 V and at this voltage it reaches a speed of 480 RPM and a maximum torque of 10 kg*cm, consuming a current from 1.1 A to 6 A.
Data sheet
Motor with 37 mm diameter and 50 mm length, 10:1 metal gear, 12 V operating voltage, 0,2 A to 5,5 A power consumption, 1000 RPM speed and 4,9 maximum torque. Pololu 4748
No product available!
Motor with 37 mm diameter and 52 mm length, 19:1 metal gear, 12 V operating voltage, 0,2 A to 5,5 A power consumption, 530 RPM speed and 8,5 maximum torque. Pololu 4741
Motor with 37 mm diameter and 52 mm length, 30:1 metal gear, 12 V operating voltage, 0,2 A to 5,5 A power consumption, 330 RPM speed and 14 maximum torque. Pololu 4742
No product available!
Motor with 37 mm diameter and 54 mm length, 50:1 metal gear, 12 V operating voltage, 0,2 A to 5,5 A power consumption, 200 RPM speed and 21 maximum torque. Pololu 4743
Motor with 37 mm diameter and 54 mm length, 70:1 metal gear, 12 V operating voltage, 0,2 A to 5,5 A power consumption, 150 RPM speed and 27 maximum torque. Pololu 4744
Motor with 37 mm diameter and 57 mm length, 100:1 metal gear, 12 V operating voltage, 0,2 A to 5,5 A power consumption, 100 RPM speed and 34 maximum torque. Pololu 4745
Motor with 37 mm diameter and 57 mm length, 131:1 metal gear, 12 V operating voltage, 0,2 A to 5,5 A power consumption, 76 RPM speed and 45 maximum torque. Pololu 4746
Motor with 37 mm diameter and 57 mm length, 150:1 metal gear, 12 V operating voltage, 0,2 A to 5,5 A power consumption, 67 RPM speed and 49 maximum torque. Pololu 2829
Motor with 37 mm diameter and 47 mm length, 12 V operating voltage, 0,2 A to 5,5 A power consumption, 10000 RPM speed, 0,5 maximum torque and 64 CPR encoder. Pololu 4750
Motor with 37 mm diameter and 68 mm length, 19:1 metal gear, 12 V operating voltage, 0,2 A to 5,5 A power consumption, 530 RPM speed, 8,5 maximum torque and 64 CPR encoder. Pololu 4751
Motor with 37 mm diameter and 68 mm length, 30:1 metal gear, 12 V operating voltage, 0,2 A to 5,5 A power consumption, 330 RPM speed, 14 maximum torque and 64 CPR encoder. Pololu 4752
Motor with 37 mm diameter and 70 mm length, 50:1 metal gear, 12 V operating voltage, 0,2 A to 5,5 A power consumption, 200 RPM speed, 21 maximum torque and 64 CPR encoder. Pololu 4753
Motor with 37 mm diameter and 73 mm length, 100:1 metal gear, 12 V operating voltage, 0,2 A to 5,5 A power consumption, 100 RPM speed, 34 maximum torque and 64 CPR encoder. Pololu 4755
Motor with 37 mm diameter and 73 mm length, 131:1 metal gear, 12 V operating voltage, 0,2 A to 5,5 A power consumption, 76 RPM speed, 45 maximum torque and 64 CPR encoder. Pololu 4756
Motor with 37 mm diameter and 50 mm length, 6,3:1 metal gear, 24 V operating voltage, 0,1 A to 3 A power consumption, 1600 RPM speed and 3,5 maximum torque. Pololu 4688
Motor with 37 mm diameter and 50 mm length, 10:1 metal gear, 24 V operating voltage, 0,1 A to 3 A power consumption, 1000 RPM speed and 5,5 maximum torque. Pololu 4689