HMI module with a 2.4" TFT color LCD display with a resolution of 320x240 px. Equipped with a resistive touch panel. Communication via UART interface. Nextion NX3224T024
HMI module (Human-Machine Interface) with a color LCD TFT 2.4" display with a resolution of 320x240 px. It is equipped with a resistive touch panel that ensures user interaction with the system being built. The panel has a built-in microcontroller that controls the display, a microSD card slot and Flash memory The module communicates with an external driver via the UART interface, thanks to which it can work with popular development kits, such as Arduino, Raspberry Pi or STM32. It is powered with a voltage of 5 V using the attached module and cables. all projects where a user control panel is required, e.g. on production lines.
Data sheet
Blue USB 3.0 A cable - microUSB 3.0 B with 1m length, allowing SuperSpeed transmission (up to 5Gbit / s = 625MB / s)