Stabilized laboratory power supply with programmable memory and smooth voltage regulation in the range from 0 to 160 V and smooth current regulation in the range from 0 to 4 A at a maximum power of 180 W. It has a built-in USB type A connector with Quick Charge function and the ability to communicate via RS232 interface. Hantek HDP1160V4S
Laboratory power supply with programmable memory and stepless voltage regulation from 0 to 160 V and stepless current regulation from 0 to 4 A at a maximum power of 180 W. It has overvoltage, overcurrent, overload, overheating and short-circuit protection functions. Built-in memory allows 10 settings to be stored. It offers USB fast charging functions with 5-12V output and support for various fast charging protocols. The power supply can operate C.V. modes. - constant output voltage and C.C. constant load current.
The power supply is cooled by a fan that runs non-stop and its speed is load-dependent. The power supply is equipped with large high-precision LED displays that continuously display the current voltage and load with an accuracy of 10 mV and 1 mA.
Portable digital oscilloscope with built-in multimeter. It has two measurement channels with a bandwidth of 40 MHz and a sampling rate of 250 MSa/s. Hantek 2C42
4-channel digital oscilloscope with feature set for automotive diagnostics. It offers a frequency bandwidth of 70 MHz and samples up to 1 GS/s. It can work with Windows computers. Hantek 6074BE Kit IV