The compact (0.4″ × 0.5″) D24V5F15 synchronous buck voltage regulator takes an input voltage of up to 36 V and efficiently reduces it to 15 V while allowing for a maximum output current of 500 mA. Pololu 2847
The compact (0.4″ × 0.5″) D24V5F15 synchronous buck voltage regulator takes an input voltage of up to 36 V and efficiently reduces it to 15 V while allowing for a maximum output current of 500 mA. This regulator offers typical efficiencies between 90% and 95% and has a very low dropout, so it can be used with input voltages as low as a few hundred millivolts above 15 V. The pins have a 0.1″ spacing, making this board compatible with standard solderless breadboards and perfboards.
The D24V5Fx family of buck (step-down) voltage regulators generates lower output voltages from input voltages as high as 36 V. They are switching regulators (also called switched-mode power supplies (SMPS) or DC-to-DC converters) and have a typical efficiency between 80% to 93%, which is much more efficient than linear voltage regulators, especially when the difference between the input and output voltage is large. These regulators have a power-save mode that activates at light loads and a low quiescent (no load) current draw, which make them well suited for low-power applications that are run from a battery. These regulators are available in eight different fixed output voltages.
If you need more output current, consider the very similar D24V10Fx family of step-down voltage regulators, which can deliver up to 1 A in several different output voltages.