DC-DC Step-Up converter module 5V 4A U3V40F12
search
ID: 588697
zł35.85
Tax included
zł29.15 tax excl.
DC-DC Step-Up converter U3V40F12 with an output voltage of 12 V, an input voltage of 1.3 to 12 V and a maximum output current of 4 A. Pololu 4016
24h
Available
Available quantity: 2
Description
The U3V40F12 DC-DC Step-Up converter module with an output voltage of 12 V and an input voltage from 1.3 to 12 V. The maximum instantaneous load of the module is 9.5 A, however, with prolonged use, the current above 4 A may activate the thermal protection. The converter achieves standard efficiency above 90-95% with similar values of the input and output voltage. The module has protection against overheating and too high voltage.
Pinout
  • VIN - power input (1.3-12 V)
  • GND - ground
  • VOUT - exit
  • EN - converter is turned on by default (30 kΩ pull-up resistor on the board connects EN pin with VIN). The ENABLE pin can be set low (below 0.4V) to turn off the power and put the board into a low-power state.
Features
  • Input voltage: from 1.3 to 12 V (the moment of switching on requires a voltage of at least 2.7 V)
  • Output voltage: 12V
  • Type. maximum current: 9.5 A (momentary), 4.5 A (for a few seconds), 4 A (continuous current)
  • Built-in protection against overheating, over voltage
  • Type. efficiency: 90-95%
  • The possibility of mounting goldpins
  • Dimensions: 15.2 x 15.2 x 5.6 mm
  • Weight: 1.5 g
Regulator parameters
Kit contains
  • U3V40F12 converter module
  • Straight 6-pin goldpin connector
  • 6-pin angled goldpin connector
588697
Data sheet
Output voltage
12V
Output current
4A
Converter type
Step-up
Supply voltage min
1,3 V
Supply voltages max
12 V