Switching power supply with a power of 156 W, an output voltage of 24 V and a current of 6.5 A. It has built-in protection against overload, overheating and short-circuit and a low profile housing. Mean Well LRS-150-24
Switch-mode power supply with a power of 156 W designed for powering machine control systems, lighting (tapes, light bulbs, LED panels) and other devices. It has an adjustable DC voltage in the range from 21.6 to 28.8 V and can provide a current of up to 6.5 A. The power supply is equipped with short circuit, overheating and overload protection, and the connected power supply is indicated by the LED diode. The device can operate at temperatures up to 70°C and is shock resistant.