LRS-150-12 - Mean Well 150W, 12V, 12.5A switching mode power supply
search
ID: 584926
zł69.90
Tax included
zł56.83 tax excl.
Switching power supply with a power of 150 W, an output voltage of 12 V and a current of 12.5 A. It has built-in protection against overload, overheating and short-circuit and a low profile housing. Mean Well LRS-150-12
24h
Available
Available quantity: 1
Description
Switch-mode power supply with a power of 150 W designed for powering machine control systems, lighting (tapes, light bulbs, LED panels) and other devices. It has an adjustable DC voltage in the range from 10.2 to 13.8 V and can provide a current of up to 12.5 A. The power supply is equipped with short circuit, overheating and overload protection, and the connected power supply is indicated by the LED diode. The device can operate at temperatures up to 70°C and is shock resistant.
Features
  • Supply voltage: from 85 to 132 i from 170 to 264 VAC or 240 to 370 VDC
  • Output voltage: 10.2 to 13.8 V
  • Output amperage: 12.5 A
  • Efficiency: 87.5%
  • Maximum power: 150 W
  • Output connector: screw
  • Number of outputs: 2
  • Backup time: 40 ms
  • Start and Rise time: 500 ms, 30 ms
  • Protection: against overload, short circuit, overheating
  • LED indicating power
  • Cooling by the flow of free air
  • Potentiometer for voltage regulation
  • Low profile housing
  • Standards met: EMS EN50082-2/EN61000-6-2
  • Working temperature: -30 to 70°C
  • Product dimensions: 159 x 97 x 30 mm
  • Weight: 480 g
584926
Data sheet
Cable length (m)
No cable
Supply connector
Złącze śrubowe
Output voltage
12V
Supply type
pulse
Output current
12.5A