LRS-100-12 - Mean Well 102W, 12V, 8,5A switching power supply
search
ID: 584925
zł77.56
Tax included
zł63.06 tax excl.
Switching power supply with a power of 102 W, an output voltage of 12 V and a current of 8.5 A. It has built-in overload and short-circuit protection and a low profile housing. Mean Well LRS-100-12
24h
Available
Available quantity: 2
Description
102 W switching power supply designed to power machine control systems, lighting (tapes, light bulbs, LED panels) and other devices. It has an adjustable DC voltage in the range from 10.2 to 13.8 V and can supply a current of up to 8.5 A. The power supply is equipped with short-circuit and overload protection, and the connected power supply is indicated by the LED diode. The device can operate at temperatures up to 70°C and is shock resistant.
Features
  • Supply voltage: 85 to 264 VAC or 120 to 373 VDC
  • Output voltage: 10.2 to 13.8 V
  • Output amperage: 8.5 A
  • Efficiency: 88%
  • Maximum power: 102 W
  • Output connector: screw
  • Number of outputs: 2
  • Backup time: 55 ms
  • Start and Rise time: 500 ms, 30 ms
  • Protection: against overload, short circuit
  • LED indicating power
  • Cooling by the flow of free air
  • Potentiometer for voltage regulation
  • Low profile housing
  • Standards met: EMS EN50082-2/EN61000-6-2
  • Working temperature: -30 to 70°C
  • Product dimensions: 129 x 97 x 30 mm
  • Weight: 340 g
584925
Data sheet
Cable length (m)
No cable
Supply connector
Złącze śrubowe
Output voltage
12V
Supply type
pulse
Output current
8,5 A