FPA301-20W is a power amplifier for function generators, capable of handling loads with an impedance of 4Ω, operating in the frequency range of 0-5 MHz with a maximum power of 20 W. Equipped with BNC connectors and adjustable gain, it amplifies signals with an input voltage of up to 14Vpp, while providing protection against overload
FPA301-20W is a power amplifier designed for function generators, which increases the capabilities of standard generators, allowing to drive low impedance loads, even 4Ω. The device operates in the frequency range from 0 to 5 MHz and offers a maximum output power of 20W. Equipped with BNC connectors for signal input and output, this module is an ideal solution for amplifying signals with an input voltage of up to 14Vpp and an output voltage of up to 28Vpp. Additionally, the amplifier has overload protection and adjustable gain (x2 or x4).
Handy generator of 0-24 V voltage and 4-20 mA current signals. Equipped with a 2.4" display. It is powered by a built-in battery, USB connection or external voltage up to 30 V. Fnirsi SG-004A
No product available!
Handy generator of ±12V voltage and 4-20mA current signals. Powered by a built-in battery, USB connection or external voltage of 15 V to 30 V. Fnirsi SG-002
No product available!
The current loop generator module is an electronic device commonly used in industry, automation, process control and many other applications. Its main task is to generate a stable current in the range from 4 mA to 20 mA