2.4 GHz RF module with nRF24L01+ chip. The module has an RP-SMA connector with reverse polarity, allowing the connection of an external antenna. The system has a built-in 3.3 V stabilizer and IO lines with a tolerance of 5 V. SparkFun WRL-00705
2.4 GHz RF module with nRF24L01+ chip from Nordic Semiconductor. The module has an RP-SMA connector with reverse polarity, allowing the connection of an external antenna. The system has a built-in 3.3 V stabilizer and IO lines with a tolerance of 5 V.
Pin header goldpin black 1x40 pins. Straight connector for through-hole assembly. 2.54mm pitch.