A probe tip with attenuation factor of 10000X. Dedicated to Micsig probes from the SigOFIT series operating in the 800 MHz and 1 GHz frequency band. Micsig OP10000-1G
No product available!
A probe tip with a 5000X attenuation factor. Dedicated to Micsig probes from the SigOFIT series operating in the 1 GHz frequency band. Micsig OP5000-1G
No product available!
The Micsig DP series differential probe is based on advanced metal shielding technology. It offers a 200 MHz frequency band and the ability to measure voltages up to 7000 V. It uses the popular BNC connector and is powered by a USB Type-C connector. Micsig DP7002
The Micsig DP series differential probe is based on advanced metal shielding technology. It offers a 100 MHz frequency bandwidth and the ability to measure voltages up to 7000 V. It uses the popular BNC connector and is powered by a USB Type-C connector. Micsig DP7000