JK42HS40-0504 - bipolar stepper motor, 200 steps/rev, 12V, 0.5A
search
ID: 575461
zł66.67
Tax included
zł54.20 tax excl.
NEMA17 bipolar stepper motor. It has a resolution of 200 steps/revolution (1.8 ° per step), a rated voltage of 12 V, and consumes up to 0.5 A per coil. JK42HS40-0504
4 weeks
Awaiting delivery
Description
Biplolar stepper motor with a resolution of 200 steps/revolution (1.8° per step). It is supplied with the voltage of 12 V, while the current consumption is a maximum of 0.5 A per coil. It has a moment of 4.4 kg*cm. The cord is not terminated with any plug.
Features
  • Resolution: 200 steps/rev. (1.8° per step)
  • Current consumption per coil: 0.5 A
  • Rated voltage: 12V
  • The time kept: 4.4 kg*cm (0.43 Nm)
  • Coil resistance: 24 Ω
  • Winding inductance: 36 mH
  • Shaft diameter: 5 mm
  • Shaft type: round
  • Dimensions: 42 x 42 x 40 mm
  • Weight: 280 g
575461
Data sheet
Shaft diameter
5 mm
Resolution
200 step/rev
Torque
4,4 kg-cm
Coil resistance
24 Ω
Coil current
500 mA
Inductance of the coil
36 mH
Voltage
12 V