Radio module with USB type A connector based on the popular NRF24L01 chip. It operates in the 2.4 GHz frequency band and allows communication at transmission speeds of up to 2 Mbps. It uses Nordic Semiconductor's Enhanced ShockBurst (ESB) protocol, which enables low-power, high-performance communications with low-cost microcontrollers as hosts. The module has a built-in ceramic antenna and a USB converter. The operating status is indicated by an LED. The converter is configurable via AT commands and allows design and testing of 2.4 GHz radio communications via a PC.
2.4 GHz RF module with nRF24L01+ chip. The module has an RP-SMA connector with reverse polarity, allowing the connection of an external antenna. The system has a built-in 3.3 V stabilizer and IO lines with a tolerance of 5 V. SparkFun WRL-00705