Module with transceiver nRF24L01 + operating on 2.4 GHz carrier, transmission speed up to 2Mb / s and range in open terrain at 250kb / s to 1000 m. The set includes a 2dBi gain antenna.
No product available!
A GFSK transceiver operating in the ISM 2400 ... 2483.5 MHz frequency range. Powered by a voltage of 1.9 ... 3.6 V, the pins are goldpin connectors. It has a built-in PCB antenna. HOPE MICROELECTRONICS RFM75-S
HAT module with RFM95W 868 MHz system for LoRa/LoRaWAN communication and OLED display, designed for Raspberry Pi minicomputers. Adafruit 4074