The compact (0.4″ × 0.5″) D24V5F12 synchronous buck voltage regulator takes an input voltage of up to 36 V and efficiently reduces it to 12 V while allowing for a maximum output current of 500 mA.
The D24V5Fx family of buck (step-down) voltage regulators generates lower output voltages from input voltages as high as 36 V. They are switching regulators (also called switched-mode power supplies (SMPS) or DC-to-DC converters) and have a typical efficiency between 80% to 93%, which is much more efficient than linear voltage regulators, especially when the difference between the input and output voltage is large. These regulators have a power-save mode that activates at light loads and a low quiescent (no load) current draw, which make them well suited for low-power applications that are run from a battery.
The picture on the right shows a 1 A D24V10Fx regulator next to a 0.5 A D24V5Fx regulator and a common 7805 linear regulator in a TO-220 package.
The SHDN pin can be driven low (under 0.4 V) to turn off the output and put the board into a low-power state. There is a 100 kΩ pull-up resistor between the SHDN pin and VIN, so if you want to leave the board permanently enabled, the SHDNpin can be left disconnected. While the SHDN pin is being driven low, the current draw of the regulator is dominated by the current through the pull-up resistor and will be proportional to the input voltage. (At 36 V in it will draw about 360 μA.)
The input voltage, VIN, powers the regulator. Voltages between 3 V and 36 V can be applied to VIN, but for versions of the regulator that have an output voltage higher than 3 V, the effective lower limit of VIN is VOUT plus the regulator’s dropout voltage, which varies approximately linearly with the load (see below for graphs of dropout voltages as a function of the load). Additionally, please be wary of destructive LC spikes (see below for more information).
The output voltage, VOUT, is fixed and depends on the regulator version: the D24V5F1 version outputs 1.5 V, D24V5F2 version outputs 2.5 V, the D24V5F3 version outputs 3.3 V, the D24V5F5 version outputs 5 V, the D24V5F6 version outputs 6 V, the D24V5F9 version outputs 9 V, the D24V5F12 version outputs 12 V, and the D24V5F15 version outputs 15 V
The dropout voltage of a step-down regulator is the minimum amount by which the input voltage must exceed the regulator’s target output voltage in order to ensure the target output can be achieved. For example, if a 5 V regulator has a 1 V dropout voltage, the input must be at least 6 V to ensure the output is the full 5 V. Generally speaking, the dropout voltage increases as the output current increases. See the “Details” section below for more information on the dropout voltage for this specific regulator version.
When connecting voltage to electronic circuits, the initial rush of current can cause voltage spikes that are much higher than the input voltage. If these spikes exceed the regulator’s maximum voltage (36 V), the regulator can be destroyed. In our tests with typical power leads (~30″ test clips), input voltages above 20 V caused spikes over 36 V.
If you are connecting more than 20 V or your power leads or supply has high inductance, we recommend soldering a 33 μF or larger electrolytic capacitor close to the regulator between VIN and GND. The capacitor should be rated for at least 50 V.
| Size: | 0.4″ × 0.5″ × 0.1″1 |
|---|---|
| Weight: | 0.6 g1 |
| Minimum operating voltage: | 12.1 V2 |
|---|---|
| Maximum operating voltage: | 36 V |
| Maximum output current: | 500 mA |
| Output voltage: | 12 V |