Step-Down converter module D36V50F7 with an output voltage of 7.5 V and an input voltage from 8.3 to 50 V. The maximum current load of the module is from 3 to 7 A and depends on the input voltage. The inverter achieves standard efficiency above 80-95%, which is dependent on the input voltage and load. The module is protected against reverse polarity, overheating, overload and short circuit.
Data sheet
The trigger module is designed for chargers PD 2.0 and PD 3.0. It is equipped with a USB type C input and an output on a 5.08 mm ARK screw connector. Allows you to power devices with 5 V, 9 V, 12 V, 15 V and 20 V and test chargers by replacing the PD device